Taniec na rurze jest formą sztuki, historycznie związanej z klubami ze striptizem, która łączy taniec i akrobatykę skupione wokół pionowego słupa. Ta forma sztuki niedawno zyskała popularność jako forma fitnessu i głównego nurtu rozrywki, praktykowana przez wielu entuzjastów na siłowniach oraz w specjalistycznych studio tańca. Szeroka gama profesjonalnych i amatorskich zawodów odbywa się w wielu krajach na całym świecie.

Od połowy 2000 roku promotorzy tańca na rurze próbują zmienić postrzeganie tej formy i przedstawiać ją jako nie-seksualny taniec i akrobatyka. Taniec na rurze jest ponadto pod wpływem chińskiego bieguna jako forma akrobatyki przedstawiana przede wszystkim w cyrku. Konkurencje tańca na rurze idą w kierunku mody nie lubieżnej, która łączy różne style taneczne i/albo akrobatykę.

Taniec na rurze wymaga znacznej siły mięśni, elastyczności oraz wytrzymałości. W warunkach pseudo-erotycznej usługi forma ta zawiera znacznie mniej elementów akrobatycznych i znany jest jako striptiz w klubach go-go.

Podstawowe elementy tańca na rurze takie jak: wspinanie, obroty wykonywane wokół rury przy pomocy różnorodnych chwytów rąk i nóg. Siła górnej części ciała oraz brzucha oraz rygorystyczne treningi są niezbędne do osiągnięcia biegłości w tejże sztuce. Taniec na rurze jest również traktowana jako forma ćwiczeń, które mogą być wykorzystywane zarówno jako ćwiczenia aerobowe i anaerobowe.