Taniec Contemporary opiera się na technice, jednak nie posiada wyraźnie zaznaczonych zasad. Można zrobić z tym stylem bardzo dużo, co tylko sobie wyobrazisz, możesz nawet stworzyć swój własny styl. Wiele rzeczy sklasyfikowano jako Tańca Contemporary, który jest awangardowy, oparty na kreatywnym, nawet dziwnym pomyśle. Może nawet nie wyglądać jak taniec. Tego stylu nie nauczysz się w szkole, raczej zaczniesz nim eksperymentować podczas pracy nad projektem we Współczesnych Teatrach Tańca. Contemporary Jazz opiera się na technice tańca jazzowego, wykorzystując również technikę baletową, ale napędzany jest przez emocje doznawane słuchając muzyki. To coś w dzisiejszych czasach nazywamy tańcem lirycznym. Zazwyczaj wykonywany jest do wolniejszej muzyki, pełnej pasji, jednak w szybszej muzyce tancerze również się odnajdują. Główną siłą napędową jest muzyka i to jak ruch odnosi się do niej. To jest to, co można zobaczyć w programach takich jak “So You Think You Can Dance”, oraz na większości konkursów tanecznych w całym kraju.

Niektóre z tych ruchów to te występujące w podstawach Jazzu, takie jak: izolacje, rozciągnięcie, synkopy muzyczne (poza rytmie), releve (wspięcia na półpalce), piruety, rotacje ramionami, jazzowe ręce. Hip Hop’owe podstawy są podobne i również zawierają: Izolacje, elastyczność, synkopowany ruch (zwłaszcza w dzisiejszej, dynamicznej nowej muzyce pop, dubstep, R&B). Co sprawia, że Hip Hop różni się od stylów jazzowych… to że
używamy niższego środka ciężkości (stopy są uziemione), większość czasu w rytmie (lub zgodnie z beat’em). Połączenie tych dwóch stylów daje w rezultacie coś na kształt hybrydy.